Internetowa rewolucja, czyli jak internet zmienił (dosłownie) wszystko

„Pozyskiwanie informacji z internetu jest jak picie z hydrantu przeciwpożarowego.” - Mitchell Kapor

Pół wieku Internetu

1969 rok. Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się rzecz niebywała: z jednej z sal wykładowych zostaje wysłany pierwszy e-mail o treści „LO”. I stało się – świat wszedł w erę cyfrową.

Po 52 latach od tamtych wydarzeń można powiedzieć, że większość zmian, jakich doświadczyliśmy przez ostatnie pół wieku, nie byłaby możliwa, gdyby nie ciągły rozwój Internetu. Struktura rodziny, religijność, moralność, aktywność zawodowa, sposób spędzania czasu wolnego, sytuacja gospodarcza i geopolityczna oraz inne dziedziny życia ludzkiego przeszły głębokie przeobrażenia właśnie za sprawą dostępu ludzi do tego medium. Żeby wyobrazić sobie skalę powszechności sieci, warto wskazać na dwa fakty. Aktualnie na świecie żyje 7,7 mld osób, z czego 5 mld używa Internetu, a 4,5 mld – szczoteczek do zębów. Druga ciekawostka dotyczy YouTube, tak bardzo popularnego w środowisku dzieci i młodzieży: gdybyśmy chcieli obejrzeć wszystko to, co nowego w ciągu 24 h pojawia się na tym kanale, musielibyśmy poświęcić 16 lat naszego życia.

Od czego się wszystko zaczęło?

Historia Internetu, jako globalnej sieci wymiany danych, sięga lat 60. ubiegłego wieku – właśnie wtedy pojawiła się pierwsza koncepcja Internetu. Co ciekawe, stał za nią Paul Baran, amerykański informatyk polskiego pochodzenia – można więc śmiało powiedzieć, że w historii rozwoju Internetu mamy swój skromny udział. Za przełomową datę uznaje się jednak 29 października 1969, kiedy uruchomiono pierwszą sieć rozległą o nazwie ARPANET. Co prawda udało się wtedy przesłać jedynie dwie litery, ale ziarno zostało zasiane.

Na przestrzeni kolejnych lat naukowcy dopracowywali i rozwijali ideę globalnej sieci – jednym z ważniejszych etapów tych prac było powstanie protokołu TCP/ IP w latach 70., który między innymi usprawnił przepływ informacji i zapobiegał utracie danych, gdyby w sieci wystąpiła niespodziewana usterka.

Na końcówkę lat 80. przypada czas przełomów, które przemawiają już nieco bardziej do wyobraźni większości przeciętnego internauty. Tim Berners-Lee i Robert Cailliau ogłosili swój projekt sieci dokumentów hipertekstowych World Wide Web. Berners-Lee, któremu zawdzięczamy też podstawy języka HTML, otrzymał z rąk Królowej Elżbiety tytuł szlachecki, w uznaniu za wkład w ogólnoświatowy rozwój Internetu.

Inne ważne momenty w historii Internetu na świecie? Z perspektywy dzisiejszego użytkownika sieci warto wspomnieć rok 1991, kiedy zniesiono ograniczenia zakazujące wykorzystywania Internetu do celów komercyjnych. Ważny był też rok 1994, kiedy świat ujrzał pierwszą przeglądarkę WWW Mosaic, a 2 lata później powstał pierwszy internetowy komunikator. ICQ pozwalał na kontakt z innymi użytkownikami programu w czasie rzeczywistym, co w ówczesnym momencie, było prawdziwą rewolucją.

Internet dziś – światowa dominacja

Statystycznie, co sekundę użytkownicy na całym świecie wyszukują ponad 57,5 tysiąca haseł w Google’u, wysyłają ponad 2,5 miliona wiadomości e-mail, wrzucają niemal 7,5 tysiąca Tweetów i oglądają niespełna 137 tysięcy filmów na YouTube. Dzieje się to każdego dnia, niezależnie od czasu i miejsca – potencjał do wykorzystania jest więc ogromny.

Internet po prostu jest wszędzie i staje się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla innych mediów. Użytkownicy cenią autentyczność przekazów, jakie dominują w przestrzeni wirtualnej oraz możliwość interakcji z innymi osobami i podmiotami. Dodatkowo jest on z perspektywy internauty uniwersalnym środkiem przekazu: wygodnym kanałem komunikacji, platformą zakupową, źródłem informacji i nie tylko.